Zawiera bardzo mało tłuszczu, aczkolwiek dzięki dodatkowi jogurtu nie jest suche. Dodatkowo jest idealne dla osób na diecie bezglutenowej, ponieważ użyłam mąk naturalnie bezglutenowych. Słodycz ciasta jest równoważona przez kwaskowatość rabarbaru... Dodałam do ciasta również wodę różaną - ostatni hit w mojej kuchni - uwielbiam jej aromat. Róża i rabarbar to na prawdę dobre połączenie. Polecam poszukać tej wody w większych supermarketach czy sklepach ze zdrową żywnością i nie rezygnować z jej dodatku, ponieważ nadaje ona na prawdę niezwykłego charakteru! ;) Jeśli jednak nigdzie jej nie znajdzie użycie naturalnego ekstraktu z wanilii. Sezon na rabarbar już powoli się kończy więc jak najszybciej musicie upiec to ciasto! :) Poza rabarbarowym sezonem dobrze sprawdzą się każde inne owoce.
RÓŻANE CIASTO JOGURTOWE Z RABARBAREM
przepis autorski // tortownica 22cm
~130g mąki ryżowej
~70g mąki jaglanej
~60g mąki kukurydzianej
Jeśli nie jesteś na diecie bezglutenowej możesz użyć 260g mąki pszennej
~2 łyżeczki bezglutenowego proszku do pieczenia
~250g jogurtu naturalnego (w temperaturze pokojowej)
~2 jajka (w temperaturze pokojowej)
~30ml oleju (3 pełne łyżki)
~1/2 szklanki cukru + 2 łyżki (do rabarbaru)
~2-3 łyżki wody różanej
~300-400g rabarbaru
Rabarbar umyć (nie obierać) i pokroić w małe kawałki, zasypać 2 łyżkami cukru i odstawić. Mąki i proszek do pieczenia przesiać. Jajka ubić z cukrem na puszystą masę, ciagle ubijając dodać jogurt, olej, wodę różaną oraz partiami wcześniej przesiane mąki z proszkiem - miksować tylko do momentu połączenia się składników. Tortownicę o śr. 22cm wyłożyć papierem do pieczenia i przełożyć do niej ciasto. Wierzch posypać rabarbarem. Włożyć ciasto do piekarnika rozgrzanego do 180*C i piec 50-60 minut (do "suchego patyczka"), następnie wyłączyć piekarnik, lekko uchylić drzwiczki i pozostawić ciasto w piekarniku jeszcze przez ok. 20 minut, po tym czasie można całkowicie wyjąć je z piekarnika. Ciasto należy przechowywać w lodówce zjeść w ciągu 3-4 dni. Smacznego! :)
czy zamiast wody różanej mogę użyć zwykłej? świetne ciasto, uwielbiam oba Twoje blogi :)
OdpowiedzUsuńWoda różana, tak jak pisałam, nadaje tutaj wspaniałego aromatu, ale jeśli jej nie masz i chcesz pominąć ten składnik to prędzej użyłabym mleka niż zwykłej wody :) Smacznego! :)
UsuńI aby podkręcić smak ciasta jakimś innym aromatem, mozesz dodać ekstrakt/ziarenka z wanilii - sprawdzą się tak samo dobrze jak woda rózana :)
Usuńprzepraszam, chyba nie doczytałam... dzięki , na pewno spróbuję: ) !
Usuń