sobota, 2 maja 2015

bezcukrowa, bezglutenowa i wegańska granola z kaszy jaglanej i canihua'y


Tę granolę przygotowałam już dawno temu i dawno temu też została zjedzona...Jednak ciągle miałam inne "ważniejsze" przepisy do opublikowania na blogu. W końcu przyszedł czas i na granolę ;) Nie jest to tradycyjna granola, jak inne które do tej pory publikowałam (przepisy na domowe granole znajdziesz TUTAJ). Jednak jej inność wcale nie odbiera jej smaku! Smakuje bardzo ciekawie, na pewno przypadnie do gustu fanon kasz ;) Polecam jej upieczenie - zawsze to jakaś nowość! ;)


Powiem może coś więcej o jej głównych składnikach, a może bardziej jednym składniku, bo kaszę jaglaną każdy chyba zna :) Za to - canihua - co to takiego? "Kaniłła" jest to zboże pochodzące z Peru. Brzmi podobnie jak quiona (kinła)? Nie bez powodu :) W smaku również są bardzo podobne, tak samo jak i z wyglądu - po ugotowaniu canihua także ma ziarna z "ogonkiem" czy "niteczką". Jakie wartości ma canihua i dlaczego warto wprowadzić ją do swojego jadłospisu? Ma dużo białka, żelaza oraz kwasu foliowego. W 100g tego zboża znajdziemy aż 15g dobrego białka roślinnego, 9g błonnika oraz 8mg żelaza (co równa się 59% dziennego spożycia). Nie jest ona jeszcze łatwo dostępna w sklepach stacjonarnych, ale możecie kupić ją w internecie, np. TUTAJ *klik*.






BEZGLUTENOWA I WEGAŃSKA GRANOLA Z KASZY JAGLANEJ I CANIHUA'Y
przepis autorski // średni słoik granoli

~100g kaszy jaglanej
~50g canihua'y BIO FRESANO
~75g płatków gryczanych
~30g nerkowców
~30g migdałów w płatkach
~30g orzechów włoskich
~30g suszonej żurawiny
~40g suszonych śliwek
~25g rodzynek
~50g syropu z agawy Naturalna Spiżarnia
~łyżeczka proszku maca BIO FRESANO

Kaszę jaglaną i canihua'ę płuczemy na sicie pod bieżącą wodą, a następnie gotujemy w 2 szklankach wody ok. 20 minut (do momentu wchłonięcia płynu przez kasze). Orzechy i suszone owoce grubo siekamy i dodajemy do kaszy, następnie dodajemy syrop z agawy i mieszamy całość. Blachę wkładamy papierem do pieczenia i bardzo cienko rozsmarowujemy na niej masę na granolę. Wkładamy do piekarnika i pieczemy ok. 40-60 minut w 160*C. Uwaga - trzeba co ok. 10 minut podejrzeć naszą granolę czy nie spiekła się za mocno! Po upływie tego czasu wyjmujemy blachę z piekarnika i całkowicie studzimy granolę. Następnie łamiemy ją na małe kawałki. Przechowujemy w szczelnie zamkniętym słoiku max. 2-3 tygodnie. Smacznego!

2 komentarze:

Za wszystkie opinie, rady i krytykę będę wdzięczna! :)