sobota, 31 maja 2014

słówko o szaragach. jak gotować?

Sezon na szparagi w pełni! Nic tylko korzystać z jego uroków i co dzień wracać z zakupów z pęczkiem zielonego lub białego warzywa, prawda? :) Jednak ciągle pamiętam gdy po raz pierwszy je kupiłam i przygotowałam...Lepiej nie wspominać jak to było, ale zbyt dobrze i smacznie na pewno nie :) Dlatego abyście również nie popełnili moich błędów powiem Wam, jak przygotować szparagi :)Zielone czy białe?
Szparagi występują w blisko 200 gatunkach (w większości rosną w Afryce), ale w Polsce i na świecie najpopularniejsze są szparagi zielone i białe, więc o nich będzie mowa :)
Szparagi białe to nic innego jak szparagi...zielone, jednakże te rosną pod ziemią, nie mając dostępu do światła. Czasem zdarza się, że mają lekko fioletowe główki - nie znaczy to, że są zepsute, ale że ciekawskie wystawiły główki ponad ziemię :) Oba rodzaje lekko różnią się smakiem. Dla mnie bardziej smakują zielone szparagi, ale to kwestia gustu. 

Jak kupić dobre szparagi?
Przy kupnie tych warzyw należy zwrócić uwagę głównie na ich końcówki, po nich najłatwiej poznać czy warzywa są świeże. Końcówki powinny być wilgotne i jędrne. Jeśli są suche i zdrewniałe - lepiej odłóżcie je na miejsce. Druga cecha, która świadczy o ich stanie to główki - powinny być zamknięte. 

Przygotowanie do gotowania
Oczywiście - myjemy. Co potem? W przypadku zielonych szparagów odłamujemy lub odcinamy białe i dalej lekko zielone końcówki, to wszystko. Białe za to są bardziej włókniste i należy je obrać, najlepiej, najłatwiej i najszybciej zrobić to obieraczką do warzyw.

Gotowanie
Są specjalne garnki do gotowania szparagów, jeśli taki macie, możecie pominąć czytanie tego punktu :) Te warzywa najlepiej gotować w wąskim i szerokim garnku z osoloną do smaku wodą. Gdy gotujemy szparagi na stojąco powinno się związać je luźno nitką, aby się nie poprzewracały. Główki powinny wystawać ponad wodę, ponieważ są bardzo delikatne i zmiękną pod wpływem pary. Czas gotowania zależy od grubości i koloru szparagów. Zielone gotują się ok. 10 minut, białe ok. 15 minut. Są to wartości orientacyjne, najlepiej sprawdzać miękkość widelcem. 
Może je również piec, grillować, smażyć, gotować na parze etc. 

Mrożenie
Warto zachować sobie chociaż 1-2 pęczki na zimowe dni :) Aby je zamrozić myjemy i obieramy warzywa, a następnie mrozimy. Gdy chcemy je ugotować wrzucamy je na wrzącą wodą, bez uprzedniego rozmrożenia. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Za wszystkie opinie, rady i krytykę będę wdzięczna! :)