Pokazywanie postów oznaczonych etykietą woda różana. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą woda różana. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 29 czerwca 2015

dżem rabarbarowo-różany


Nie wiem jak u Was, ale w moim mieście na rynku na straganach często jeszcze widuję rabarbar. Rzutem na taśmę postanowiłam przygotować z niego dżem. Mam nadzieję, że i Wam uda się jeszcze gdzieś dostać ten rabarbar i przygotować poniższy dżem, bo jest na prawdę pyszny! Ostatnio do mnóstwa potraw na słodko dodaję wodę różaną - pokochałam jej aromat! Z rabarbarem łączy się idealnie! Dzięki temu dodatkowi nie jest to zwykły dżem z rabarbaru... ;) Nabiera on zupełnie nowego charakteru! Na prawdę warto zainwestować w wodę różaną i przygotować ten obłędny dżem :) Nie przepadam za (prze)słodkimi dżemami, więc do mojego nie dałam dużo cukru i jest w sam raz - nie za slodki, ale i nie za kwaśny :)
------------------------------------------------------------------------------
Zostałam także nominowana do "Liebster Blog Award" przez Olgę. Bardzo mi miło, dziękuję! :) Przy okazji tego posta odpowiem na zadane pytania :)
1. Zupa, drugie danie czy deser? Deser! Albo...może niech będzie drugie danie, nie można żyć na słodkościach :D
2. Muffiny czy kapkejki? Muffinki.
3. Widelec czy łyżka? Na to pytanie ciężko odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ i łyżka i widelec są bardzo przydatne przy posiłkach... :D
4. Śniadanie czy kolacja? Zdecydowanie śniadanie! 
5. Pierogi czy tortellini? Tortellini jadłam raz i to daaawno wiec nie pamietam za bardzo moich wrażeń, a za pierogami specjalnie nie przepadam, no chyba że z owocami ;) Niech będą pierogi... ;)
6. Wypieki wielkanocne czy bożonarodzeniowe? Bożonarodzeniowe. Piernik...♥
7. Piekarnik czy patelnia? Piekarnik.
8. Kawa czy herbata? Herbata. Z kawy lubię tylko jej zapach :D
9. Czekolada mleczna czy biała? Łeeee, ani ta ani ta... :D Gorzka - for ever :)
11. Nigella Lawson czy Jamie Oliver? Jamie.
12. Obiad w domu czy na mieście? W domu :) Nie ma to jak domowe jedzenie :)





DŻEM RABARBAROWO-RÓŻANY
przepis autorski // 4 słoiki

~1,2kg rabarbaru (waga już po odcięciu końcówek)
~300g cukru (przy tej ilości dżem jest kwaskowaty - możecie śmiało dodać wiecej jesli wolicie słodszy)
~4 łyżki wody różanej

Rabarbar kroimy na kawałki (jeśli jest łykowaty możecie go obrać - ja tego nie robiłam), wrzucamy do garnka, zasypujemy cukrem i odstawiamy na ok. 15-20 minut, mieszamy i włączamy palnik. Gotujemy dżem do momentu aż kawałki rabarbaru w większości sie rozpadną, będą miękkie a dżem będzie gęsty. Wodę różaną dodajemy ok. 20-30 minut przed zakończeniem gotowania. W piekarniku w temp. 100*C wyparzamy słoiki i do jeszcze gorących nakładamy dżem, zakręcamy dokładnie, obracamy do góry dnem, przykrywamy ściereczką i pozostawiamy do całkowitego wystudzenia. Smacznego!

poniedziałek, 8 czerwca 2015

różane ciasto jogurtowe z rabarbarem - bezglutenowe, niskotłuszczowe


Rabarbar to dziwny twór...Niby jest warzywem, a najczęściej jest używany w słodkich daniach, różnych ciastach, deserach...Szczerze mówiąc - sama nigdy nie jadłam go w wersji wytrawnej i ciężko mi wyobrazić sobie takie danie z rabarbarem, ale może kiedyś spróbuję! ;) Jednak nie dziś...bo dziś mam dla Was przepis na przepyszne ciasto z użyciem tego...warzywa :) W upalne dni wolimy raczyć się lekkimi wypiekami z dużą ilością owoców (no tak, albo warzyw w przypadku rabarbaru... :D). To ciasto właśnie takie jest.


Zawiera bardzo mało tłuszczu, aczkolwiek dzięki dodatkowi jogurtu nie jest suche. Dodatkowo jest idealne dla osób na diecie bezglutenowej, ponieważ użyłam mąk naturalnie bezglutenowych. Słodycz ciasta jest równoważona przez kwaskowatość rabarbaru... Dodałam do ciasta również wodę różaną - ostatni hit w mojej kuchni - uwielbiam jej aromat. Róża i rabarbar to na prawdę dobre połączenie. Polecam poszukać tej wody w większych supermarketach czy sklepach ze zdrową żywnością i nie rezygnować z jej dodatku, ponieważ nadaje ona na prawdę niezwykłego charakteru! ;) Jeśli jednak nigdzie jej nie znajdzie użycie naturalnego ekstraktu z wanilii. Sezon na rabarbar już powoli się kończy więc jak najszybciej musicie upiec to ciasto! :) Poza rabarbarowym sezonem dobrze sprawdzą się każde inne owoce.






RÓŻANE CIASTO JOGURTOWE Z RABARBAREM
przepis autorski // tortownica 22cm

~130g mąki ryżowej
~70g mąki jaglanej
~60g mąki kukurydzianej
  Jeśli nie jesteś na diecie bezglutenowej możesz użyć 260g mąki pszennej
~2 łyżeczki bezglutenowego proszku do pieczenia
~250g jogurtu naturalnego (w temperaturze pokojowej)
~2 jajka (w temperaturze pokojowej)
~30ml oleju (3 pełne łyżki)
~1/2 szklanki cukru + 2 łyżki (do rabarbaru)
~2-3 łyżki wody różanej
~300-400g rabarbaru


Rabarbar umyć (nie obierać) i pokroić w małe kawałki, zasypać 2 łyżkami cukru i odstawić. Mąki i proszek do pieczenia przesiać. Jajka ubić z cukrem na puszystą masę, ciagle ubijając dodać jogurt, olej, wodę różaną oraz partiami wcześniej przesiane mąki z proszkiem - miksować tylko do momentu połączenia się składników. Tortownicę o śr. 22cm wyłożyć papierem do pieczenia i przełożyć do niej ciasto. Wierzch posypać rabarbarem. Włożyć ciasto do piekarnika rozgrzanego do 180*C i piec 50-60 minut (do "suchego patyczka"), następnie wyłączyć piekarnik, lekko uchylić drzwiczki i pozostawić ciasto w piekarniku jeszcze przez ok. 20 minut, po tym czasie można całkowicie wyjąć je z piekarnika. Ciasto należy przechowywać w lodówce zjeść w ciągu 3-4 dni. Smacznego! :)