niedziela, 30 marca 2014

chow mein z tofu, fasolką i orzechami


Długo polowałam na ten rodzaj makaronu! A jak tylko znalazłam go w sklepie, wzięłam 3 opakowania :) Dzisiaj pokazuję przykładowy obiad z jego wykorzystaniem - wegański :) Tofu zamarynowałam w sosie sojowym (którego chyba dałam nieco za dużo i tofu było piekielnie słone, więc nie przesadzajcie z sosem) dzięki czemu nabrało charakteru i smaku. Kolejnym nowym produktem który wykorzystałam w tym daniu była fasolka mamut, na którą też polowałam od kiedy zjadłam "warzywa na patelnie" z jej udziałem. Nie, nie kupiłam od razu 3kg, spokojnie! :) Wiem, gdzie się w nią zaopatrywać, wiec nie muszę robić wielkich zapasów :) Dodałam kilka pieczarek, które znalazłam w lodówce. Całość posypałam siekanymi orzechami ziemnymi, które wspaniale się tu wkomponowały i fajnie chrupały :)


CHOW MEIN Z TOFU W SOSIE SOJOWYM, FASOLKĄ MAMUT, PIECZARKAMI I ORZECHAMI ZIEMNYMI (VEGAN)
przepis autorski // 1-2 porcje

~70g makaronu chow mein
~1/2 kostki (90g) tofu naturalnego Polsoja
~do zamarynowania tofu: sos sojowy, czosnek granulowany, pieprz ziołowy, łyżka oliwy
~2-3 pieczarki
~100g fasolki mamut (można użyć zwykłej zielonej szparagowej)
~2-3 łyżki orzechów ziemnych

Tofu owinąć w ręcznik papierowy i nieco odsączyć z wody. Pokroić w kostkę i zamarynować przez ok. 5 godzin, a najlepiej całą noc, w lodówce. Makaron przygotować zgodnie z przepisem na opakowaniu. Fasolkę pokroić na mniejsze kawałki i ugotować do miękkości w lekko osolonej wodzie. Pieczarki poddusić na patelni. Zamarynowane tofu podsmażyć na niewielkiej ilości oleju. Wymieszać makaron, fasolkę, pieczarki i tofu. Orzechy posiekać i posypać nimi danie. Smacznego :)



Przygotowałeś kiedyś jakąś potrawę z przepisu na blogu? Masz jej zdjęcie? 
Wyślij je na maila anytrami@o2.pl a zostanie opublikowane na

środa, 26 marca 2014

ciasto drożdżowe bez wyrastania (!!!) z konfiturą. na żółtkach


Uwielbiam ciasto drożdżowe. Okej, piszę to za każdym razem... :) Mimo, że je taaaak uwielbiam, to ma jedną wadę... Domyślacie się już pewnie jaką? Czas oczekiwania aż wyrośnie... Ale teraz jest na to rada! Upieczcie ciasto z tego przepisu! Mieszamy wszystkie składniki i od razu wkładamy ciasto do piekarnika, gdzie rośnie jak szalone :) I co? Oszczędzamy około 3 godzin :) Uwielbiam obserwować jak ciasto drożdżowe wyrasta w misce, jest w tym coś cudownego, ale ten przepis jest równie cudowny :) A ciasto nic a nic nie traci na smaku. W dodatku zrobiłam je z użyciem samych żółtek, dzięki czemu ma piękny kolor :)
Na wierzchu rozsmarowałam konfiturę porzeczkową od Luks Pomady i oczywiście posypałam ciasto kruszonką! ♥




CIASTO DROŻDŻOWE NA ŻÓŁTKACH, BEZ WYRASTANIA. Z KONFITURĄ I KRUSZONKĄ
przepis autorski // keksówka 20x11,5cm

~300g mąki pszennej
~30g drożdży świeżych
~70-80ml mleka
~55g masła
~90g cukru
~3 żółtka

Mleko i masło podgrzewamy do momentu rozpuszczenia się masła. Schładzamy do letniej temperatury. Mąkę przesiewamy. Drożdże mocno kruszymy i rozcieramy dokładnie w mące. Dodajemy cukier, żółtka i mleko z masłem i wyrabiamy ciasto.

~120g konfitury z czerwonej porzeczki
~40g mąki
~20g masła
~czubata łyżka cukru

Ciasto przekładamy do keksówki wysmarowanej tłuszczem i posypanej bułką tartą / wyłożonej papierem do pieczenia / silikonowej (u mnie trzecia opcja) i rozprowadzamy w niej równomiernie. Wierzch smarujemy konfiturą. Z mąki, masła i cukru robimy kruszonkę i posypujemy nią ciasto. Wkładamy ciasto do piekarnika uprzednio nagrzanego do 180*C i pieczemy 45 minut. Następnie wyłączamy piekarnik, lekko uchylamy drzwiczki i postawiamy w nim ciasto jeszcze na ok. 5-10 minut. Kroimy dopiero po ostudzeniu. Smacznego! :)



Przygotowałeś kiedyś jakąś potrawę z przepisu na blogu? Masz jej zdjęcie? 
Wyślij je na maila anytrami@o2.pl a zostanie opublikowane na

niedziela, 23 marca 2014

kakaowo-bananowa granola crunchy


Chyba najlepsza ze wszystkich jakie do tej pory zrobiłam! A powstała szybko i bez żadnego konkretnego przepisu... Po prostu baaardzo chciało mi się takiej domowej granoli, a słoik stał pusty... Złapałam więc kilka głównych składników, dodałam czarniejącego już banana, kakao - do piekarnika! Zapach był nieziemski, mówię Wam! Smak też taki jest ;) Dodatkowo granola jest pozlepiana w kawałki więc nazwałam ją crunchy granola ;) Znika bardzo szybko...




KAKAOWO-BANANOWA GRANOLA CRUNCHY
przepis autorski // średni słoik granoli, ok. 300-350g

~duży, dojrzały banan - ok. 120g po obraniu
~czubata łyżka miodu kakaowego (miuteli)
~2 łyżki (20g) kakao
~130g (szklanka + 3 łyżki) płatków owsianych
~30g (3-4 łyżki) płatków ryżowych
~10g (2-3 łyżki) otrębów
~50g suszonych bananów

Piekarnik rozgrzać do 180*C. Banana rozgnieść widelcem, dodać miód i wymieszać. Resztę składników oprócz suszonych bananów wymieszać w drugiej misce i dodać papkę bananową, wymieszać. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia i przełożyć na nią granolę. Piec ok. 20-30 minut co ok. 10 minut mieszając aby granola równomiernie się upiekła. Po ostudzeniu dodać pokruszone na kawałki suszone banany. Przechowywać w szczelnym pojemniku. Smacznego! :)



Przygotowałeś kiedyś jakąś potrawę z przepisu na blogu? Masz jej zdjęcie? 
Wyślij je na maila anytrami@o2.pl a zostanie opublikowane na

czwartek, 20 marca 2014

razowe pierogi ze szpinakiem i wędzonym tofu. międzynarodowy dzień bez mięsa


Dzisiaj, oprócz pierwszego dnia wiosny i urodzin mojego Taty :)) ma miejsce również...Międzynarodowy Dzień Bez Mięsa! Jak dla mnie "dzień jak co dzień", ale może Ty spróbujesz obejść się dziś bez tego składnika? Jeśli nie masz pomysłu na obiad kilka weg(etari)ańskich propozycji znajdziesz TUTAJ, a dzisiaj dodatkowo proponuję pierogi ze szpinakiem i wędzonym tofu.



RAZOWE PIEROGI ZE SZPINAKIEM I WĘDZONYM TOFU
przepis autorski // 12 pierogów

~60g mąki pszennej razowej
~50g mąki pszennej 'zwykłej'
~ok.1/3 szklanki ciepłej wody
~łyżeczka oleju
~1/2 łyżeczki soli

Z podanych składników zagnieść ciasto, uformować kulę i odstawić na ok. 30 minut do lodówki.

~150g mrożonego, rozdrobionego szpinaku (należy go rozmrozić)
~sól, pieprz ziołowy i cytrynowy, ząbek czosnku, szczypta kardamonu, inne ulubione przyprawy 

Szpinak umieścić w rondelku i odparować z niego wodę. Dodać przyprawy i rozgniecione widelcem tofu.

Ciasto wyjąć z lodówki, krótko wyrobić i rozwałkować cienko. Szklanką wycinać koła, nakładać farsz i sklejać brzegi. Gotowe pierogi wrzucać do gotującej się wody i gotować ok. 1-2 minuty od momentu wypłynięcia. Smacznego! :)




Przygotowałeś kiedyś jakąś potrawę z przepisu na blogu? Masz jej zdjęcie? 
Wyślij je na maila anytrami@o2.pl a zostanie opublikowane na

poniedziałek, 17 marca 2014

zdrowe czekoladowe ciastka z avokado (bez tłuszczu)


Czy ciastka mogą być zdrowe?! Czy ciastka mogą nie zawierać tłuszczu?! Czy zdrowe i beztłuszczowe ciastka mogą być smaczne?! Tak, tak, tak - trzy razy tak! :)
Ciasteczka z awokado są cudowne. Co prawda nieco różnią się od tradycyjnych ciastek, ponieważ są miękkie, ale jak dla mnie mają swoje miejsce na podium wśród tych tradycyjnych właśnie :) Smak awokado nie jest tu wyczuwalny. Ciastka są głęboko czekoladowe, w sam raz słodkie (możecie dosłodzić je jeszcze odrobinę bardziej, jeśli wolicie słodsze :)), oraz oprócz tłuszczu z awokado (który, mimo że jest go w tym owocu dużo, jest bardzo zdrowy!) nie zawierają żadnego innego. Polecam! :)
P.S. Ważne, żeby użyć na prawdę bardzo dojrzałego awokado.


CZEKOLADOWE CIASTKA Z AWOKADO
źródło przepisu: Apple of My Eye, podaję z moimi modyfikacjami // 11 ciastek

~duże, dojrzałe awokado - ok. 180g po obraniu
~1/4 szklanki cukru
~1/4 szklanki cukru trzcinowego
~jajko
~30-40g groszków czekoladowych (z gorzkiej czekolady) lub drobno posiekanej gorzkiej czekolady
~1/2 szklanki naturalnego kakao
~1/3 szklanki mąki pszennej
~1/3 łyżeczki sody oczyszczonej + 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
~szczypta soli (solidna :))

Awokado obrać i rozgnieść widelcem/zblendować (polecam drugą opcję, nie będzie grudek) na gładką masę. Dodać jajko i cukier, wymieszać. Suche składniki - kakao, mąkę, sól, sodę i proszek do pieczenia wymieszać i przesiać do pierwszej miski, dodać czekoladę. Wymieszać wszystko. Łyżką nabierać porcje masy i układać je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia formując okrągłe ciastka (można lekko zmoczyć łyżkę wodą, będzie łatwiej). Postępować tak do wykończenia masy. Włożyć blachę z ciastkami do piekarnika i piec ok. 12-15 minut w 190*C. Ciastka od razu po wyjęciu będą bardzo miękkie, potem lekko stwardnieją. Smacznego! :)

Przygotowałeś kiedyś jakąś potrawę z przepisu na blogu? Masz jej zdjęcie? 
Wyślij je na maila anytrami@o2.pl a zostanie opublikowane na

sobota, 15 marca 2014

zwykła kanapka...inaczej (vegan)


Kanapki nie muszą być nudne! Kto powiedział, że kanapka to rozkrojona na pół bułka, czy kromka chleba z dodatkami? Dzisiaj proponuję Wam odejście do klasyki i spróbowanie kanapki w oryginalniejszej wersji ;) Wygląda ciekawie, a smakuje pysznie ;) Czasami taka odmiana jest potrzebna ;)
Kanapka w dodatku jest w wersji wegańskiej ;) Musimy tylko upewnić się, że bułka nie zawiera składników odzwierzęcych.


ZAPIEKANA CIABATTA Z WĘDZONYM TOFU, PAPRYKĄ I BAZYLIĄ
przepis autorski // 1 porcja

~1 duża bułka ciabatta, ok. 100g
~70g tofu wędzonego + sól (opcjonalnie, bo ten rodzaj tofu jest już lekko słony), czosnek granulowany, pieprz cytrynowy
~5 kawałków papryki czerwonej
~10 listków świeżej bazylii

Tofu owinąć w kilka warstw ręcznika papierowego, obciążyć i wstawić na noc do lodówki (lub na min. 1-2h). Bułkę pokroić wszerz pięć razy (uważając, żeby jej nie przekroić -> patrz zdj. pierwsze). Każde przecięcie następnie lekko rozchylić, żeby je poszerzyć. Tofu odwinąć, pociąć na pięć plastrów, posypać przyprawami. W każde rozcięcie bułki włożyć kawałek papryki, następnie dwa listki bazylii i plaster tofu. Włożyć bułkę do piekarnika uprzednio rozgrzanego do 200*C i zapiekać ok. 5-10 minut. Smacznego! :)


Przygotowałeś kiedyś jakąś potrawę z przepisu na blogu? Masz jej zdjęcie? 
Wyślij je na maila anytrami@o2.pl a zostanie opublikowane na

wtorek, 11 marca 2014

wegańskie leczo. z wege kiełbaskami


Pierwszy raz jadłam i robiłam leczo. Nie miałam w tej dziedzinie zbytniego doświadczenia, ale dopytałam mamę jak ona zawsze robi swoją wersję i bazowałam na jej radach. Chociaż szczerze mówiąc była to również spora improwizacja, bo wrzuciłam do garnka jeszcze kilka innych warzyw zalegających w lodówce :) Ale żeby otrzymać (prawie...) tradycyjne leczo, potrzeba też 'wkładki'. W mojej wersji oczywiście bezmięsnej :) Użyłam wędzonych wege kiełbasek od Polsoji, sprawdziły się doskonale! Efekt końcowy i smak lecza był bardzo zadowalający :) Danie jest sycące i rozgrzewające.


WEGAŃSKIE LECZO
przepis autorski // 2 porcje

~200g papryki
~260g cukinii
~1/2 średniej marchewki (ok.40-45g)
~100g pieczarek
~ząbek czosnku
~120g passaty pomidorowej (przecier pomidorowy)
~2 wędzone wege kiełbaski
~sól
~ulubione przyprawy; ja użyłam pieprzu ziołowego, pieprzu cayenne, ziół prowansalskich, curry, słodkiej papryki, oregano, bazylii i...pewnie jeszcze czegoś, ale nasypałam tyle przypraw, że już ich wszystkich nie pamiętam ;)

Marchewkę zetrzeć na średnich oczkach tarki. Resztę warzyw pokroić. W garnku rozgrzać niewielką ilość wody, wrzucić warzywa i poddusić je. Następnie dodać passatę pomidorową, przecisnąć czosnek przez praskę, dodać przyprawy posolić do smaku. Kiełbaski pokroić i również dodać do garnka. Gotować całość jeszcze ok. 7 minut, aż kiełbaski nieco zmiękną. Podawać z ryżem/kaszą/pieczywem. Smacznego!  :)


Przygotowałeś kiedyś jakąś potrawę z przepisu na blogu? Masz jej zdjęcie? 
Wyślij je na maila anytrami@o2.pl a zostanie opublikowane na

niedziela, 9 marca 2014

lawendowe ciasteczka


Niedawno przypomniałam sobie o lawendzie od Skworcu...od razu też pomyślałam o tych ciasteczkach! Jeśli lubicie aromat lawendy na pewno Wam posmakują. Oprócz suszonych kwiatów lawendy dodaje się do nich także miód lawendowy - są kruche i na prawdę lawendowe! Przepyszne :) W dodatku robi się je prosto, nie potrzeba żadnych foremek itp. :)  


KRUCHE CIASTECZKA Z LAWENDĄ
przepis autorski // 20 ciastek

~250g mąki pszennej
~100g masła
~łyżka miodu lawendowego
~1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
~łyżka suszonych kwiatów lawendy (ja dałam 1 1/2 łyżki :))
~180g cukru
~jajko

Na stolnicę przesiać mąkę z proszkiem do pieczenia, dodać cukier i lawendę, zrobić wgłębienie i wbić tam jajko, dodać pokrojone w drobną kostkę masło, miód i zagnieść ciasto (ew. dodać trochę zimnej wody jeśli nie będzie chciało się skleić). Następnie z ciasta uformować wałek o długości ok. 20-22cm i pociąć je na 1cm kawałki. Ciasteczka ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i wstawić do uprzednio rozgrzanego do 200*C piekarnika. Piec ok. 12-15 minut. Studzić na kratce. Smacznego! :)



Przygotowałeś kiedyś jakąś potrawę z przepisu na blogu? Masz jej zdjęcie? 
Wyślij je na maila anytrami@o2.pl a zostanie opublikowane na

sobota, 8 marca 2014

współpraca z Polsoja // chili&sugar na facebooku!


Kolejny post o współpracy blogowej... ;) Wczoraj po południu dotarła do mnie kolejna paczka. Podjęłam współpracę z firmą Polsoja, zapewne ją znacie? W swojej ofercie mają wiele produktów weg(etari)ańskich. Parówki bez mięsa? A może bezmięsna wędlina lub kiełbaska? Prosze bardzo, wszystko to jest możliwe! :) I to bez żadnego GMO, wyłącznie naturalnie. Polsoja jako pierwsza firma na polskim rynku rozpoczęła produkcję tofu i spopularyzowała żywność sojową. Obecnie w swojej ofercie mają ok. 20 produktów.

W paczce, którą otrzymałam znalazły się: wege kiełbaski z papryką, wege kiełbaski curry, wege kiełbaski białe, kiełbaski sojowe wędzoneparówki sojowe śniadaniowe, parówki sojowe classic, parówki sojowe chili, wędlina sojowa o smaku drobiowym, wędlina sojowa o smaku wędzonego salami, wędlina sojowa o smaku szynkowym, wędlina sojowa z suszonymi śliwkami, wędlina sojowa z żurawinami, tortellini z wędzonym tofutofu tradycyjne naturalne, tofu tradycyjne wędzone, tofu tradycyjne marynowane, pasztet sojowy tradycyjnywege pasta francuska, wege pasta węgierska.




Przy okazji chciałam ogłosić, że od dzisiaj chili&sugar jest także na facebook'u! :) 
Jeśli lubisz mojego bloga i przepisy, a także jeśli chcesz być na bieżąco i pierwszy wiedzieć o 
nowych przepisach (lub nadchodzących!), polub stronę :)

Pomyślałam, że fajnie by było zrobić tam galerię ze zdjęciami potraw, które to Wy
przygotowaliście z mojego przepisu. Tak więc jeśli zrobicie coś z przepisu znajdującego się
na blogu, lub zrobiliście kiedyś i macie zdjęcie - wysyłajcie je na maila anytrami@o2.pl

środa, 5 marca 2014

Luks Pomada - współpraca


Ostatnio nawiązałam współpracę z firmą Luks Pomada, która w swojej ofercie ma wiele ciekawych produktów - od konfitur po czatni (chutney). W paczce, którą otrzymałam do przetestowania znalazły się:
-czatni orientalny rabarbar
-czatni czarna porzeczka z morelą
-konfitura czerwona porzeczka
-powidła mirabelka
-eko leśna jagoda


Wszystkie słoiczki były dokładnie i profesjonalnie zapakowane, więc nikt nie powinien mieć obaw przed zamówieniem wyrobów Luks Pomada internetowo, na pewno dotrą w całości! :)


Do produkcji wyrobów Luks Pomada są wykorzystywane wyłącznie najlepsze i w pełni naturalne surówce z polskich sadów, ogrodów i warzywniaków. Każdy przepis jest sprawdzony, produkcja przebiega własnoręcznie w kotłach, a wyroby są zawsze doprawiane do smaku co gwarantuje najlepsze wrażenia.
Zabieram się za testowanie produktów, a na blogu już niedługo przepisy z ich wykorzystaniem :)